Terrarium z sukulentami – dekoracja na stół – tutorial

Pod postem, w którym prezentowałam dekorację na stół z sukulentami pojawiła się prośba o tutorial – oto i on. Dekoracja tego typu to również doskonały na prezent na parapetówkę lub zbliżający się dzień nauczyciela. Zobaczycie krok po kroku jak stworzyć tego typu dekorację i skąd wziąć poszczególne elementy.

Bez zbędnych wprowadzeń, poniżej lista co będzie nam potrzebne:

Wazon – mój jest z Agata meble i ma 26 cm wysokości. Dłuuugo szukałam idealnego, ciętego pod skosem, bo taki moim zdaniem najlepiej podkreśla  roślinki i jest w odpowiedniej wielkości – nie za duży i nie za mały. Ale można również użyć takiego jaki się Wam podoba;

Kamyczki – kamyczki można znaleźć na allegro pod nazwą „marmur barwiony”. Zakupiłam 2 kg drobnego białego, 0,5 kg drobnego miętowego i  1 kg kamyczków miętowych 16 mm. Tak, taka dekoracja waży ponad 4 kg!

Roślinki – kaktusy i sukulenty. Można też  posadzić inne rośliny, ale należy łączyć takie o podobnych wymaganiach- nie łączcie tych co lubią wodę z tymi co wody potrzebują bardzo mało. Polecam te z Ikei albo sklepu ogrodniczego mimo, że są trochę droższe. Kupowane w dyskontach bardzo szybko tracą chęć do życia.

Ziemia – zwykła uniwersalna – niewielka ilość wystarczy

Ręcznik papierowy lub flizelina – jako podkład pod doniczkę, aby ziemia nie zabrudziła kamyczków.

Plastikowa doniczka – o średnicy około 10-12 cm

Dekoracje – u mnie chrobotek reniferowy barwiony (z allegro) i kamienie, ale tu ogranicza was już tylko wyobraźnia

Przygotowanie

UWAGA! Sukulentów przed posadzeniem nie podlewamy!

Sukulentów nie podlewamy, gdyż wtedy ich korzenie są delikatniejsze i można je uszkodzić podczas przesadzania.

Kamyczki płuczemy na sitku i pozostawiamy do wyschnięcia

Doniczkę, należy skrócić. Wystarczy, że wysokość doniczki będzie miała około 7 – 8 cm. Im wyższa, tym więcej kamyczków będzie Wam potrzebne, aby ją ukryć.

Doniczkę najlepiej przymierzyć – na zdjęciu palcem zaznaczyłam punkt, w którym ucięłam doniczkę. Po przymiarce skróciłam ją jeszcze odrobinkę.

Sadzenie

Wybieramy sobie kilka roślinek, które waszym zdaniem będą się najlepiej ze sobą komponować i sadzimy w skróconej doniczce. Uzupełniamy braki w doniczce ziemią. Cała operacja powinna odbyć się delikatnie i na sucho. Nie podlewamy!

Montaż

Na spód wazonu sypiemy garść kamyczków i kładziemy kawałek ręcznika papierowego lub flizeliny – generalnie coś co posłuży jako „filtr”, aby podczas podlewania (rzadkiego i skromnego, ale jednak) ziemia nie przeciekała nam miedzy dziurkami w doniczce. Woda, jak przeleci przez dziurki w doniczce, nie zabrudzi nam kamyczków na dnie i sobie po prostu wyparuje. Tego typu filtr można też umieścić w środku na dnie doniczki.

Następnie kładziemy doniczkę z roślinkami na nasz „filtr” i przysypujemy kamyczkami. Ale uwaga, jeśli drobne kamyczki powpadają na sukulenty to usunięcie ich będzie bardzo trudną operacją. Kaktusy mają dość „miesite” liście , w które dość łatwo taki kamyczek może się wbić podczas próby wyciągania go z zakamarków. Lepiej stworzyć sobie lejek np z okładki gazety i ostrożnie wsypywać kamyczki.

Delikatnie rozprowadzamy kamyczki, aby wyrównał się ich poziom. Można potrząsnąć całym wazonem, aby łatwiej było je wyrównać, ale „z wyczuciem” – nie za mocno.

Kolejnym etapem są kamyczki kolorowe. Najpierw warstwa drobnych, która rozłożona równomiernie, będzie stanowiła tło dla tych grubszych i zapobiegnie prześwitom. Ponownie można delikatnie potrząsnąć, żeby było równiutko, ale nie jest to już tak ważne, ponieważ potem kładziemy ten sam kolor.

I ostatni etap – kamyczki grube. Sypiemy też trochę na ziemię pomiędzy roślinkami, aby było wrażenie, że sukulenty rosną w tych kamieniach 😉

 

Dekoracja

Tu już można użyć najróżniejszych akcesoriów , które pasują do waszego stylu. U mnie jest mech (chrobotek reniferowy) w kolorach „navy blue” oraz  „peach” oraz kamienie. Czarne są z lokalnej hurtowni dekoracji, a białe z Ikei.

       

Inspiracje

Kilka innych pomysłów na taka dekoracje.  Pierwsze pewnie pamiętacie z jednego z pierwszych wpisów na blogu: 

Ale internet jest pełny najróżniejszych inspiracji:

A jak ktoś chce mieć wersję terrarium całkowicie niewymagającą podlewania, można sobie zrobić je na szydełku 😀


 

1 comment on “Terrarium z sukulentami – dekoracja na stół – tutorialAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *