Czy szycie ubranek dla dzieci się opłaca?

Od kiedy zaczęłam szyć często jest mi zadawane pytanie czy takie szycie ubranek dla dzieci się opłaca. Nie jest to łatwe pytanie, bo to wszystko zależy jakie wytyczne się bierze pod uwagę, jak duże są dzieci i z czym porównamy.  Jeśli rozpatrujemy jedynie w kontekście ceny, to można uszyć koszulkę czy spodnie (ale tylko do rozmiaru 98) w cenie ubranek z Pepco. Czasu na wykonanie  już nie liczę, skoro szyję dla swoich dzieci  – wiec wydawało by się, że szkoda zachodu  – lepiej kupić i mieć więcej czasu.  Ale cena to wszystko…

Dzianina dresowa czy jersey kupiony od polskiego  producenta, jest zawsze lepszej jakości. Materiał taki posiada też atesty świadczące o nietoksyczności   użytych barwników itp. Oczywiście, jeśli szyje się samemu a człowiek się jeszcze uczy to  ścieg nie zawsze musi wyjść równo albo szwy wewnątrz nie są ładne jeśli nie posiada się specjalnej maszyny (overlocka). Ale nie ma się też co zbytnio tym przejmować, bo w kupnych ubraniach też się zdarzają błędy:

Tył bluzy, którą swego czasu kupiłam dla synka 😉 skupiłam się na Zygzaku McQueen’ie z przodu bluzy i nie zauważyłam ze spod kaptura taki krzak wychodzi. Cena bluzy kupionej to 45 zł, cena uszycia bluzy z kapturem to około 40 zł.

Jeśli natomiast porównamy z cenami ubranek dla dzieci z popularnych sieciówek to uszycie samemu jest zdecydowanie opłacalne.  Przykładem jest koszulka z przesuniętym szwem widoczna poniżej – podobna w Zarze kosztowała 49 zł, a ja uszyłam ją za około 10 zł i nie wygląda jak po 50 praniach jak ta ze sklepu.  Jedyne co, to poświeciłam trochę czasu na to by ten szew był równo i nie marszczył się (tak, to nie było takie proste 😉 )

 

Ważną kwestią jest też możliwość dostosowania ubranek pod rozmiar swojego dziecka.  Rozmiary ubranek dla dzieci są produkowane ze względu na wzrost, wiec na moją chudzinkę wszystko było za szerokie a dekolty często za wąskie, przez co zakładanie i zdejmowanie bluzki było problemem. Jak się szyje dla swojego dziecka to wiadomo, że tu trzeba poszerzyć a tam zwęzić.

Ale żeby nie było tak kolorowo, to nie szyję całej garderoby dla moich dzieci, bo po pierwsze zwyczajnie nie mam na to czasu a po drugie, nie wszystko potrafię uszyć ( albo gra jest niewarta świeczki).

I tu dochodzimy do sedna, bo jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że lubię to robić i jest to moje hobby to okazuje się, że to się nawet nie musi opłacać. Dobrze jeśli hobby jest w jakimś stopniu pożyteczne, ale nie oszukujmy się, ludzie maja zainteresowania, które w żaden sposób nie są praktyczne a przeznaczają na to pieniądze tylko dlatego, że sprawia im to radość. Dlatego uważam takie szycie za całkiem opłacalne hobby, bo jednak coś praktycznego jest produkowane:) Nie wspominając już jaka jestem zadowolona jak synek, widząc ze coś szyje, pyta czy to dla niego 😉 Ostatnio też sam sobie wybrał wzór materiału na bluze (dinozaury w kolorze limonki … a niech ma)

A szycie dla dziewczynek to już czysta przyjemność 🙂

0 comments on “Czy szycie ubranek dla dzieci się opłaca?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *